Már sok blogon, sok mindenki írt a különféle szerszámokról, szóval nem túl eredeti bejegyzés következik...
...hogy mégis és én is így teszek, annak a fő oka, hogy egy ismerősünk azt mondta, ő is szívesen készítene ékszert, csak elriasztja, hogy mennyi féle szerszám kell ehhez.
Szerintem nem is olyan sok. Kezdem is.
Tehát a különböző fogók.
Olvastam valakinél, hogy ő csakis speciális ékszerész fogókat használ, mert a megfelelő minőséget azokkal lehet elérni. Ez egyáltalán nem biztos.
A spec szerszámok valóban jobbak, de sokkal drágábbak is. 4-5-ször annyiba kerülnek, mint egy közönséges, barkácsáruházban vásárolt darab. És mivel az utóbbiakat komolyabb erőkifejtésre és sokkal durvább használatra készítik, ezért az ékszereknél használt anyagok egyáltalán meg se kottyannak nekik.
Arra kell odafigyelni, hogy nagyobb a szórás - nem kifejezetten precíziós munkákhoz csinálták - és egy kicsit válogatni kell a boltban, a megfelelő példány kiválasztásához. (Megjegyzem, legtöbbször az ékszerész eszközöknél is...)
Azok a jobbak, amiknél belül kis rugó is van, mert ez szétnyitja a szerszámot, és munka közben csak az összenyomást kell nekünk csinálni.
Vásárlásnál fontos dolgok:
- Könnyedén működjön, de ne lötyögjön a fogó.
- A pofák zárjanak össze teljesen, ne lehessen átlátni közöttük.
- A csípőfogók éle egészen a végéig összeérjen, hogy a hegyével lehessen vágni, különben nagyon megnehezíti a használatot.
- Vehetsz kombinált fogót is, de annak a pofája belül bordás, és nyomot hagy ha megszorítasz vele valamit. A sima pofásak jobbak.
- Kúpos fogónál nézd meg, hogy a két pofa egyforma legyen, és elég vékony a hegyénél. Ez határozza meg, hogy milyen a legkisebb szem, amit hajtani tudsz vele. De általában: jelöld meg valamelyik szárát, és mindig ugyanúgy fogd munka közben - így lesznek egyformák a hajlítások!
- És végül: az sem árt, ha kényelmes a fogása, sima, puha a nyele. (A hiányosságokon házilag lehet javítani.)
1: hajlított laposfogó
2: laposfogó
3: oldalcsípő fogó
4: kúposfogó
5: szemhajlító fogó
6: stopperfogó
Ezek közül az 5-ös és a 6-os speciális, de ezek nélkül tulajdonképpen egész jól el lehet lenni.
Összességében az első 4 féle fogóval már el is lehet kezdeni a munkát. Barkácsáruházban maximum 500 forint darabjuk, ami nem túl nagy befektetés.
A 6-os számú a pici fém stopperekhez van. Ezeket általában sodronyokra kell tenni, vagy a vége rögzítéséhez, vagy ha nem akarod, hogy egy ráfűzött akármi elmozduljon. Helyettesíthető más fogóval is, de azokkal nem lesz olyan szép a felhelyezett stopper.
Ha nem használsz sodronyt, nincs rá szükség.

Az a szép piros nyelű szerszám új szerzemény (kínai...a rugója nem is az igazi...). A pofája egyik fele olyan, mint a kúposfogóé, de a másik szögletes, és belül homorú. Könnyedén lehet vele a drótra apró karikákat, hurkokat hajlítani, és közben nem csúszik el a munkadarab.
Eddig ezt a műveletet simán a kúposfogóval csináltam, úgy is teljesen jó volt. A különbség az, hogy ezzel kisebb lesz a hurok, és kényelmesebb a munka, valamint hogy háromszor annyiba került, mint a másik. Valamit valamiért.
Ezeken felül, ízlés szerinti mennyiségű és tipusú fogót lehet venni/szerezni, például normál csípőfogót, kombinált fogót, harapófogót... de ilyen huncutságokra bőven ráérünk később. Például a szépséges ékszereinkért kapott pénzből...
...majd még folytatom...